Cocoon Company Uld Sommerdyne 140×200

Før DKK 1.749,00
DKK 1.399,20
Bestil før kl. 15:00 og vi afsender i dag (hverdage).
Varenummer:WDU-140200/S Cocoon Company Uld Sommerdyne 140×200
Cocoon Company  Uld Sommerdyne 140×200


Temperaturregulerende

Merinould er naturlig åndbar, og faktisk en af de mest åndbare materialer der findes. Merinould er nemlig en aktiv fiber, som reagerer på ændringer i kroppens temperatur. I varme omgivelser føles uld optil to gange køligere mod huden end syntetiske materialer.


Fugttransporterende

Når kroppen bliver varm leder merinoulden varmen væk ved at optage fugt fra kroppen og lade den fordampe igennem dets fibre.

Merinould kan absorbere optil 35% fugt af sin egen vægt, uden at føles våd eller miste sine temperaturregulerende egenskaber. Dette er særlig gavnligt til de varme sommernætter, når kroppen afgiver fugt for at bibeholde sin kernetemperatur.


Antibakteriel

Vi bruger 100% naturlig og ubehandlet merinould i vores sommerdyne. Det betyder, at vi ikke har vasket det naturlige indhold af lanolin ud af ulden. Det naturlige indhold af lanolin er blandt andet med til at skabe et antibakterielt miljø i merinoulden, som husstøvmider, bakterier og svamp ikke kan leve i.


Fyld: 100% ubehandlet europæisk merinould
Betræk: 100% økologisk bomuld
Fragt fra kr. 39,-
Hurtig levering
30 dages retur
Vi ombytter med et smil